Alkohol+ciąża, czyli za zdrowie dzidziusia

Alkohol+ciąża, czyli za zdrowie dzidziusia

Alkohol+ciąża, czyli za zdrowie dzidziusia
autorem artykułu jest Monika Szydziak

Czy kobiety w ciąży pijÄ… alkohol? W ciÄ…gu ostatnich kilku miesiÄ™cy spotkaÅ‚am 2 ciężarne kobiety, które wÅ‚asnie to robiÅ‚y. Popularne jest stwierdzenie, że alkohol, a zwÅ‚aszcza piwo czy czerwone wino nie zaszkodzi kobiecie w ciąży, a wrÄ™cz przeciwnie—poprawi jej krążenie i wyjdzie jej na zdrowie. Okazuje siÄ™ jednak, że wiele zaburzeÅ„ i uszkodzeÅ„ u noworodków jest wynikiem tego, że ich matki piÅ‚y alkohol w czasie pierwszych 3 miesiÄ™cy ciąży. ZresztÄ… chodzi tu o całą ciążę, gdyż mózg dziecka rozwija siÄ™ przez caÅ‚e 9 miesiÄ™cy. Każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink dziaÅ‚a toksycznie na rozwijajÄ…ce siÄ™ w Å‚onie matki dziecko. Im wiÄ™ksza ilość alkoholu, tym wiÄ™ksze jest ryzyko poważnych uszkodzeÅ„.

Alkohol obecnie, w potocznej Å›wiadomoÅ›ci nie jest trunkiem, który pije siÄ™ tylko przy szczególnych okazjach towarzyskich, ale peÅ‚ni rolÄ™ prawie normalnego napoju niezbÄ™dnego na co dzieÅ„. To przyczyna, dla której w Polsce rodzi siÄ™ coraz wiÄ™cej dzieci z tzw. syndromem FAS (Fetal Alcohol Syndrom). Nie można uznać, że istnieje „bezpieczna” dawka alkoholu, którÄ… kobieta może wypić w czasie ciąży. Dzieci, których matki w czasie ciąży spożywaÅ‚y alkohol wykazujÄ… szereg zaburzeÅ„ rozwojowych, które okreÅ›lane sÄ… nazwÄ… alkoholowy zespół pÅ‚odowy. Jest on spowodowany tym, że alkohol przechodzÄ…cy poprzez Å‚ożysko do krwi pÅ‚odu przenika do tkanki mózgowej, którÄ… silnie uszkadza. Najbardziej podstÄ™pne uszkodzenia spowodowane sÄ… okazjonalnym piciem alkoholu. MajÄ… one wpÅ‚yw na te obszary, które wÅ‚aÅ›nie siÄ™ rozwijajÄ…, powodujÄ…c obumieranie komórek mózgowych, migracjÄ™ komórek do niewÅ‚aÅ›ciwych obszarów oraz tworzenie siÄ™ niewÅ‚aÅ›ciwych połączeÅ„ miÄ™dzy neuronami.
Prowadzi to do zmian w budowie anatomicznej mózgu, jak i charakterystycznych zmian np. w wyglądzie twarzy. Dzieci te zdecydowanie gorzej się rozwijają i uczą oraz przejawiają bardzo duże zaburzenia zachowania..

Charakterystyczne objawy FAS to:

1. Zaburzenia funkcji ośrodkowego układu nerwowego, co przejawia się upośledzeniem rozwoju intelektualnego ( niski iloraz inteligencji) i psychicznego. Obserwuje się też słabą koordynację ruchów, impulsywność, problemy ze snem, złośliwość, drżenia mięśniowe, deficyt uwagi, pamięci.
2. Niedobór masy ciała i wzrostu- parametry te kształtują się poniżej norm dla wieku dziecka
3. Charakterystyczne cechy wyglądu twarzy, tzw. małogłowie, płaska, szeroka nasada nosa, wąska warga górna., małe, szeroko rozstawione oczy, duże lub źle ukształtowane uszy, opadające powieki
4. Inne nieprawidłowości to: zmniejszona ruchomość stawów, zaburzenia w budowie V palca ręki, żeber i kręgosłupa oraz nieprawidłowości dotyczące innych narządów i układów, szczególnie nerek i serca.

Stwierdzono, że 10-20 % przypadków łagodnego i umiarkowanego upośledzenia umysłowego u dzieci jest następstwem picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży!!!
Na podstawie tych wszystkich informacji niezbicie wynika, że kobiety w ciąży, którym leży na sercu dobro swojego dziecka nie powinny w okresie ciąży w ogóle spożywać alkoholu !!. Jednak wiedza ta nie dotarła jeszcze do ogółu społeczeństwa.

Mam nadzieję, że mój artykuł uratuje chociaż kilkoro dzieci przed tą straszną chorobą, na którą przecież same nie mają najmniejszego wpływu. Mam nadzieję, że ciężarne kobiety po przeczytaniu tego zastanowią się, czy warto narażać życie i zdrowie własnego dziecka.

Pozdrawiam
Monika Szydziak


--
Będąc kobietą niestandardową

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Twardy orzech do zgryzienia
Samodzielna nauka szybkiego czytania - Efektywna strate
Stan umysłu
Rekrutuj z głową
Gulasz węgierski